19.05.2013

Her får du skattehjelp

Skatteetaten står på stand (Foto: Karina Jørgensen/NRK)

Roar Lyby, Nina Lien, Janne Wenche Tvenge og Anne Marie Tørnby fra Skatteetaten står på stand på Oslo S. for å hjelpe folk med selvangivelsen.

Foto: Karina Jørgensen/NRK

Er du usikker på om selvangivelsen din blir riktig? Her får du personlig hjelp.

Roar Lyby (Foto: Karina Jørgensen/NRK)

Roar Lyby, seniorrådgiver i Skatteetaten.

Foto: Karina Jørgensen/NRK

Selvangivelsen skal leveres denne uken, og mange benytter seg derfor av hjelpen de kan få på Skatteetatens stand på Oslo S.

- Jeg regner med at vi har hjulpet mellom 150 og 200 stykker de første to timene i dag, men det har ikke vært noen lange køer ennå, opplyser Roar Lyby, seniorrådgiver i Skatteetaten til NRK.no.

Han har i dag det første skiftet på standen sammen med sine kolleger Nina Lien, Janne Wenche Tvenge og Anne Marie Tørnby.

LES OGSÅ:

Forventer rush på fredag

- Vanligvis er det mest å gjøre den siste dagen vi står her. Men i år er den siste dagen på lørdag, så det blir nok flest folk her på fredag, tror Tørnby.

Det er også flest folk før og etter jobb, så dersom du har mulighet til å stikke innom på andre klokkeslett, vil det være mindre kø da.

Hittil i dag har Roar Lyby blant annet hjulpet en flyvertinne med bosted i en by og arbeidssted i en annen by, en stortingsrepresentant og en fotballspiller.

Marie får hjelp av Anne Marie (Foto: Karina Jørgensen/NRK)

Marie Othilie Hundevadt får hjelp av Anne Marie Tørnby.

Foto: Karina Jørgensen/NRK

Like før lunsj kommer også en ung skuespillerinne innom for å få hjelp.

Marie Othilie Hundevadt (Foto: Karina Jørgensen/NRK)

Marie Othilie Hundevadt

Foto: Karina Jørgensen/NRK

- Jeg er førsteårs selvstendig næringsdrivende med personlig firma, så i år blir det en del nytt for meg, forteller 25 år gamle Marie Othilie Hundevadt.

Roar Lyby forklarer henne det grunnleggende, og gir henne et skjema som skal være til hjelp.

- Dette skjemaet har en oversikt over de forskjellige postene hvor jeg kan skrive av forskjellige utgifter. Det går sikkert greit når jeg får satt meg inn i det, sier hun optimistisk.

Deretter blir hun sendt bort til Anne Marie Tørnby, som er den beste på selvangivelsen til næringsdrivende.

- Vi har forskjellige fagområder alle fire, sier hun.

Les også: Slik skriver du av helseutgifter

Oppdager eldre feil

TILLEGGSSKATT:

  • De nye reglene om tilleggsskatt trådte i kraft 1. januar 2010, med virkning for saker som er tatt opp ved varsel om tilleggsskatt etter utgangen av 2009.
  • Vilkårene for å ilegge tilleggsskatt fremgår av ligningsloven § 10-2 jf. § 10-3.
  • En skattyter som gir uriktige eller ufullstendige opplysninger til ligningsmyndighetene, eller unnlater å levere pliktig selvangivelse eller næringsoppgave, ilegges tilleggsskatt når opplysningssvikten har ført til eller kunne ha ført til skattemessige fordeler.
  • Tilleggsskatt beregnes med 30 pst. av den skatt som er eller kunne vært unndratt.
  • Er opplysningssvikten forsettelig eller grov uaktsom, kan skattyter i tillegg ilegges skjerpet tilleggsskatt med 30 pst. når han forstod eller burde forstått at dette kunne ha ført til skattemessige fordeler, jf. ligningsloven § 10-5.
  • Beviskravet for skjerpet tilleggsskatt tilsvarer det straffeprosessuelle beviskravet, dvs bevist utover enhver rimelig tvil.
  • Det er enkelte unntak fra tilleggsskatt, jf. ligningsloven § 10-3. Blant annet skal ikke tilleggsskatt fastsettes når skattyters forhold må anses som unnskyldelig pga sykdom, alderdom, uerfarenhet eller annen årsak.
  • Før tilleggsskatt fastsettes, skal skattyter varsles med minst tre ukers frist til å uttale seg. Sak om tilleggsskatt avgjøres i skriftlig vedtak.
  • Tilleggsskatten kan fastsettes samtidig med utligningen av den skatt den skal beregnes av, eller ved en senere særskilt fastsetting.
  • Er det ilagt tilleggsskatt under ligningen, vil tilleggskatten fremgå av skatteoppgjøret.
  • Ligningsloven kapittel 12 har regler om straffeforfølgning. Den som forsettelig eller grovt uaktsomt f eks gir ligningsmyndighetene uriktige eller ufullstendige opplysninger, kan straffes for skattesvik når han forstår eller burde forstå at dette kan føre til skatte- eller avgiftsmessige fordeler.
  • Det samme forholdet kan ikke både gi grunnlag for administrativ ilagt tilleggsskatt og straffeprosessuell forfølgelse.
  • Ligningsmyndigheten må derfor velge mellom å ilegge tilleggsskatt eller å anmelde det samme forholdet til politiet. Valget vil i hovedsak bero på overtredelsens grovhet.

Kilde: Skatteetaten, Lise Halvorsen.

Skatteetaten stand er åpen fra 08.00 til 20.00 frem til fredag, og til klokken 16.00 på lørdag. Alle som lurer på noe kan komme innom, og spørsmålene varierer veldig.

- De spør om alt fra reisefradrag og pendlerfradrag, til skatteklasse og likningsverdi. Det er mange som synes de har fått for høy likningsverdi på boligen, men når vi regner oss frem til salgssum dersom likningsverdien er 30 prosent av markedsverdien, synes de fleste at salgssummen blir for lav, sier Lyby.

Det er også mange som nå oppdager at det ble gjort feil i fjorårets selvangivelse, og retter opp det nå.

- Hvis du oppdager eventuelle feil fra tidligere selv, og innrapporterer det nå, er det ingen fare. Men dersom vi oppdager det senere, kan du få tilleggsskatt, understreker han.

Seniorrådgiveren forteller videre at den høyeste summen for lønn som ikke ble oppgitt da de kontrolleret denne osten i fjor, var på 1.960.000 kroner.

- Får du tilleggsskatt på for eksempel 45 prosent på en slik sum, er det mye penger i straffeskatt, forklarer han.

Lønnsposten er nemlig noe som alltid blir sjekket av Skatteetaten når selvangivelsen blir levert.

- Vi har en obligatorisk kontroll av alle lønnspostene for å se om den stemmer, forklarer Anne Marie Tørnby.

Dersom man gjør grovere feil i selvangivelsen, kan straffeskatten bli på inntil 60 prosent.

- Da kan det for eksempel være snakk om å ikke oppgi gevinst ved salg av bolig eller aksjer, eksemplifiserer Roar Lyby.

Les også: Dette er nytt i årets selvangivelse

Sjekk selve oppgjøret

Når selvangivelsen er kontrollert og levert senest lørdag, skal Skatteetaten kontrollere alle nye opplysninger. Deretter kommer eventuelle penger du har til gode på konto 24. juni.

Men også oppgjøret som da kommer, bør sjekkes.

- Det var en dame innom her som nå oppdaget en feil på fjorårets oppgjør. Et underskudd på firmaet hennes på 25.000 kroner hadde blitt ført opp som en inntekt i selve oppgjøret. Det utgjør jo en differanse på hele 50.000 kroner. Derfor er det viktig at også skatteoppgjøret sjekkes nøye, sier Lyby.

Dersom beregningene viser at du må betale restskatt, er betalingsfristen 24. august. Dersom baksmellen er på mer enn 1000 kroner blir innbetalingen delt i to. Andre innbetalingsfrist er da 22. september. Du kan likevel velge å betale inn alt du skylder med en gang, dersom du har råd til det.

Skatteetaten kan også ta i mot klage dersom du er uenig i skatteoppgjøret. En skriftlig og godt argumentert klage må da sendes inn, men du må likevel betale inn eventuell restskatt dersom du skal klage.

Veiledning til selvangivelsen:

Dato:Tid:By:Sted:
14. april13 - 19SarpsborgStorbyen kjøpesenter
14. april13 - 19OsloLinderud senter
15. april10 - 15SandnesKvadrat kjøpesenter
15. april12 - 18GjøvikC C
15. april13 - 19OsloStovner kjøpesenter
16. april11 - 17Sarpsborg / FredrikstadØstfoldhallen
16. april11 - 17OsloLinderud senter
26. april08 - 20OsloOslo S.
27. april08 - 20OsloOslo S.
27. april14 - 18SandnesJærhagen kjøpesenter
28. april08 - 20OsloOslo S.
28. april15.30 - 20SandnesKvadrat kjøpesenter
29. april08 - 20OsloOslo S.
30. april08 - 16OsloOslo S.

Les også: Her får du hjelp med selvangivelsen

PulsFBIGrønn Glede
NRK Butikken

Helse og livsstil

Advarer mot risdrikk til barn

Frykt for kreftfremkallende stoffer gjør at helsemyndighetene i Skandinavia advarer mot å gi barn under seks år risdrikk og andre risprodukter.

Forbruker

Derfor er blåbærene hvite inni

Du blir ikke blå på tunga av de største bærene som selges i butikken.

Polet tar også langhelg

De røde dagene i mai fører til en liten miniferie for sprudlevannet. Russen har trolig skaffet seg et lager til 17. mai, men ikke glem at det er tre fridager etter nasjonaldagen.

Siste Forbrukertester

Test av ti minigriller

En god, bærbar grill trenger ikke koste skjorta. Vi har testet ti turgriller - og en av de billigste når helt til topps.

Muggsopp i rosiner og tørket frukt

Rosiner og tørket frukt kan inneholde gift fra muggsopper, viser en test gjennomført for NRK. – Ikke gi for mye rosiner til småbarn, lyder rådet fra forsker.

Stor guide til film på nettet

I de siste årene har tilbudet av filmtjenester på nettet eksplodert, men hva passer best for deg? Her er en vurdering av 12 tjenester.

Med mobilen som turkamerat

De fleste av oss har med mobilen på tur, og med det enorme utvalget av reiseapper trenger man kanskje ikke noe mer når man skal finne frem i en ny by og nytt land. Vi har vurdert tre reiseapper.

Test av actionkameraer

Hvor kult er det ikke å filme turen nedover slalåmløypa, triksene i halfpipen, gokartløpet eller det sjukeste fallskjermhoppet – fra førstepersonsperspektiv? Denne testen ser nærmere på seks action-videokameraer som åpner for uante muligheter.

Test av salt i vann

Vi har testet innholdet av salt i ti ulike flaskevann med kullsyre. Forskjellene er store. De med mest salt inneholder opptil 300 ganger mer enn dem med minst salt.

Smakstest av kjøttdeig

Vi har fått vurdert ti populære kjøttdeiger av storfe for å finne ut hvilken som smaker best, og hvilken som har minst stekesvinn. Den billigste vant.

Tv-test av 46- og 47-tommere

Ny tv til jul? Her er en test av seks fete og velutstyrte tv-er som så vidt får plass under juletreet, uten å tømme lommeboka helt.