21.05.2013

Fire av ti vil ha barnefrie fly

Norwegian fly (Foto: Holm, Morten/SCANPIX)

Et fly med bare voksne om bord? Ja, takk, sier nordmenn, men åpner ikke lommeboka.

Foto: Holm, Morten/SCANPIX

En ny undersøkelse viser at så mange som 4 av 10 nordmenn ønsker seg barnefrie flyvninger eller barnefrie soner på fly. Men da Star Tour tilbød dette, var få villige til å betale

Du har kanskje selv sittet og irritert deg over barn som gråter, løper frem og tilbake i midtgangen eller som stadig sender målrettede spark - rett i seteryggen din. Du er ikke alene.

I en undersøkelse Norstat har gjennomført for Finn reise, svarer hele åtte prosent at de ønsker seg barnefrie fly; 22 prosent vil ha barna plassert langt unna og selv sitte i fred og ro i såkalt barnefrie soner, og 10 prosent sier ja takk, begge deler og ønsker seg både helt barnefrie fly og fly med barnefrie soner.

Les også: Vil ha 18-års grense på sydentur

- Ikke modne

Men selv om det tilsynelatende er et ønske om «voksenfly», er ikke dette noe som kommer til å dukke opp igjen med det første – fordi det ikke er noe marked for det.

Star Tour prøvde seg med barnefrie soner for tre år siden, men gav opp etter noen måneder, etter å ha endt opp med flyvninger med mange tomme seter.

- Det kostet bare et par hundrelapper ekstra, men nordmenn var ikke modne for det for tre år siden, og det tror jeg ærlig talt ikke vi er i dag heller, sier informasjonssjef i Star Tour, Elisabeth Larsen-Vonstett.

Les også: 'Voksenhotell' fri for barn

Les også: Kan du stole på hotellstjernene?

- Holdningene møter liten forståelse

- Det er ingen som tilbyr det i dag, og jeg tror ikke at det blir aktuelt i Skandinavia, sier direktør for reise (utland) i hovedorganisasjonen for handel og tjenester i Norge (HSH), Rolf Forsdahl.

Han forteller at barnefri har vært en etterspurt «gode» på forretningsklasse internasjonalt, men at holdningene møter liten forståelse i Skandinavia.

Ingen av de norske flyselskapene NRK.no har snakket med planlegger barnefrie fly eller flyvninger med barnefrie soner.

Les også: Ikke bli snytt for luksus

Populære voksenhotell

- Voksenhotell finnes jo, men det er noe litt annet, for da skreddersyr man et tilbud for en spesiell målgruppe, sier Forsdahl i HSH.

Star Tour begynte å tilby hotell med aldersgrense for tre år siden, og dette er svært populært.

- Vi er vant til å reise med barn og betaler ikke ekstra for fred og ro på flyet. Når vi kommer frem, derimot, da skal vi gjerne ha barnefri – og er mer enn villige til å betale for det, forteller Larsen-Vonstett.

Hadde du vært villig til å betale litt ekstra for «voksenfly»? Delta i diskusjonen under.

Delta i diskusjonen på nrk.no/fbi

Legg gjerne igjen en kommentar til artikkelen!

Vi oppfordrer deg til å:

  • Vise respekt for andre, også de som er uenige med deg.
  • Diskutere i en vennlig tone.
  • Skrive kort.

Du kan kun kommentere i noen dager etter at artikkelen er publisert. Redaksjonen kan fjerne upassende innhold.

PulsFBIGrønn Glede
NRK Butikken

Helse og livsstil

Forbruker

Test av årets nye tv-er

Årets nye tv-er er blitt både smartere og slankere, og gir mer bilde for pengene. Denne testen tar for seg noen av sommerens mest spennende tv-modeller i størrelsen fra 47 til 55 tommer.

Derfor er blåbærene hvite inni

Du blir ikke blå på tunga av de største bærene som selges i butikken.

Polet tar også langhelg

De røde dagene i mai fører til en liten miniferie for sprudlevannet. Russen har trolig skaffet seg et lager til 17. mai, men ikke glem at det er tre fridager etter nasjonaldagen.

Siste Forbrukertester

Test av årets nye tv-er

Årets nye tv-er er blitt både smartere og slankere, og gir mer bilde for pengene. Denne testen tar for seg noen av sommerens mest spennende tv-modeller i størrelsen fra 47 til 55 tommer.

Test av ti minigriller

En god, bærbar grill trenger ikke koste skjorta. Vi har testet ti turgriller - og en av de billigste når helt til topps.

Muggsopp i rosiner og tørket frukt

Rosiner og tørket frukt kan inneholde gift fra muggsopper, viser en test gjennomført for NRK. – Ikke gi for mye rosiner til småbarn, lyder rådet fra forsker.

Stor guide til film på nettet

I de siste årene har tilbudet av filmtjenester på nettet eksplodert, men hva passer best for deg? Her er en vurdering av 12 tjenester.

Med mobilen som turkamerat

De fleste av oss har med mobilen på tur, og med det enorme utvalget av reiseapper trenger man kanskje ikke noe mer når man skal finne frem i en ny by og nytt land. Vi har vurdert tre reiseapper.

Test av actionkameraer

Hvor kult er det ikke å filme turen nedover slalåmløypa, triksene i halfpipen, gokartløpet eller det sjukeste fallskjermhoppet – fra førstepersonsperspektiv? Denne testen ser nærmere på seks action-videokameraer som åpner for uante muligheter.

Test av salt i vann

Vi har testet innholdet av salt i ti ulike flaskevann med kullsyre. Forskjellene er store. De med mest salt inneholder opptil 300 ganger mer enn dem med minst salt.

Smakstest av kjøttdeig

Vi har fått vurdert ti populære kjøttdeiger av storfe for å finne ut hvilken som smaker best, og hvilken som har minst stekesvinn. Den billigste vant.

Tv-test av 46- og 47-tommere

Ny tv til jul? Her er en test av seks fete og velutstyrte tv-er som så vidt får plass under juletreet, uten å tømme lommeboka helt.