25.05.2013

Flere barn får skjeve hoder

Sovende baby (Colourbox.com)

Små barn skal sove på ryggen. Men foreldre må samtidig forebygge skjev hodefasong. (Illustrasjonsfoto)

Colourbox.com

Stadig flere barn får skjev hodefasong, blant annet som følge av at de sover på ryggen. Her får du vite hvordan det kan motvirkes.

Bernt Due-Tønnessen (Oslo universitetssykehus)

Sørg for å legge barna i mageleie når de er våkne, oppfordrer nevrokirurg Bernt Due-Tønnessen.

Oslo universitetssykehus

Langt færre barn rammes av krybbedød som følge av at vi legger spedbarna til å sove på ryggen. Men det at barna sover på ryggen, har også gitt en økt forekomst av skjev hodefasong.

Faktisk har nå 1 av 5 spedbarn skjev hodeform ved firemåneders alder, ifølge tall fra Danmark. Og problemet er økende.

I siste nummer av Ugeskrift for læger går danske eksperter systematisk gjennom risikofaktorer for skjev hodeform - og hva som kan gjøres for å forebygge det.

- For de fleste er dette et rent kosmetisk problem som vil bli bedre med tiden. Men har man en stor grad av skjevhet, bør man behandles med fysioterapi og forskjellige triks for å få barnet til å snu hodet andre veien i ryggleie, sier nevrokirurg og seksjonsoverlege Bernt Due-Tønnessen ved Oslo universitetssykehus til NRK.no.

Usikre på konsekvensene

Skjevt hode (plagiocefali) kjennetegnes av flatt bakhode på den ene siden, og en litt framskutt panne på samme side. Ansiktet kan også være asymmetrisk.

Årsaken til at hodet blir skjevt, er at skjelettet hos spedbarn er så mykt at det lar seg forme av hvordan hodet hviler mot underlaget.

Hvorvidt skjev hodeform har negative konsekvenser for barns utvikling, er man ikke sikre på, men nyere forskning tyder på at det kan være tilfelle.

- Det er ingen holdepunkter for å si at det er skadelig å være litt flat i bakhodet. Men man kan vel si at det er bedre å ha en rund hodefasong, sier Bernt Due-Tønnessen.

- Foreldre må følge med

Due-Tønnessen får henvist mange barn med skjev hodefasong til seg.

- Når barna blir større og mer aktive, retter flatheten seg oftest ut. Men noen kan også i voksen alder ha litt skjev hodeform. Det kan man gjerne merke på at man for eksempel må bøye brillene litt forskjellig på hver side, forteller Due-Tønnesen.

Siden spedbarna blir lagt i ryggleie for å unngå krybbedød, vil de fleste bli litt flate i bakhodet uten at dette er noe å bekymre seg for.

- Man skal bare passe på å ikke overdrive redselen for krybbedød. I våken tilstand skal barna ligge på magen, det er bare når de sover at de skal ligge på rygg, presiserer han.

Kan være alvorlig

Det foreldrene først og fremst skal legge merke til, er om skjevheten blir verre eller bedre.

- Hvis det øker på den ene siden over tid, bør man få en lege til å se på det. I noen få tilfeller kan dette nemlig også være et tegn på kraniosynostose, det vil si at en av vekstsonene i skallen lukker seg for tidlig. Denne tilstanden krever vanligvis operasjon i første leveår, forteller han.

- Typisk for denne type kraniosynostose er at skjevheten øker. Man vil se skjevhet også i ansiktet.

Dersom man mistenker dette, bør barnet utredes og behandles i første leveår.

Flere risikofaktorer

I tillegg til ryggleie, er det flere andre faktorer som også disponerer for skjev hodefasong, ifølge de danske ekspertene:

  • Barn som foretrekker å vri hodet mot den ene siden.
  • Ensidig håndtering fra foreldre
  • At man er gutt
  • Barn med langsom motorisk utvikling
  • Nedsatt bevegelighet i nakken
  • For lite aktivitet på magen
  • At man er mors første barn
  • At man er tvilling (eller trilling, firling osv.)
  • At man er for tidlig født

Slik kan det forebygges

De danske forskerne har gjennomgått alle tilgjengelige studier på området, og anbefaler konkrete tiltak for å redusere forekomsten av skjevt hode.

For det første er det ifølge forskerne viktig å sørge for at barnet får nok tid på magen i våken tilstand. Man bør også rulle barnet rundt på magen etter hvert eneste bleieskift.

Når man bærer barna, bør man passe på å skifte side. For de som gir melk på flaske, er det viktig å huske å bytte på hvilken arm barnet ligger i.

Hvis barnet tydelig foretrekker å snu hodet den ene veien, skal man konsekvent håndtere barnet slik at det må snu hodet andre veien, i stedet for å veksle mellom sidene.

PulsFBIGrønn Glede
NRK Butikken

Helse og livsstil

Forbruker

Nå kommer iberiasneglen

Det fuktige været får den utskjelte iberiasneglen til å våkne til liv. Men er du raskt ute, slipper du kanskje å få hagen full av snegler i sommer.

Billige briller beskytter like bra

Ny test avslører at solbriller til 60 kroner beskytter like bra mot solen som 3000-kronersbriller. Sjekk hva du bør se etter når du kjøper solbriller.

Siste Forbrukertester

Test av årets nye tv-er

Årets nye tv-er er blitt både smartere og slankere, og gir mer bilde for pengene. Denne testen tar for seg noen av sommerens mest spennende tv-modeller i størrelsen fra 47 til 55 tommer.

Test av ti minigriller

En god, bærbar grill trenger ikke koste skjorta. Vi har testet ti turgriller - og en av de billigste når helt til topps.

Muggsopp i rosiner og tørket frukt

Rosiner og tørket frukt kan inneholde gift fra muggsopper, viser en test gjennomført for NRK. – Ikke gi for mye rosiner til småbarn, lyder rådet fra forsker.

Stor guide til film på nettet

I de siste årene har tilbudet av filmtjenester på nettet eksplodert, men hva passer best for deg? Her er en vurdering av 12 tjenester.

Med mobilen som turkamerat

De fleste av oss har med mobilen på tur, og med det enorme utvalget av reiseapper trenger man kanskje ikke noe mer når man skal finne frem i en ny by og nytt land. Vi har vurdert tre reiseapper.

Test av actionkameraer

Hvor kult er det ikke å filme turen nedover slalåmløypa, triksene i halfpipen, gokartløpet eller det sjukeste fallskjermhoppet – fra førstepersonsperspektiv? Denne testen ser nærmere på seks action-videokameraer som åpner for uante muligheter.

Test av salt i vann

Vi har testet innholdet av salt i ti ulike flaskevann med kullsyre. Forskjellene er store. De med mest salt inneholder opptil 300 ganger mer enn dem med minst salt.

Smakstest av kjøttdeig

Vi har fått vurdert ti populære kjøttdeiger av storfe for å finne ut hvilken som smaker best, og hvilken som har minst stekesvinn. Den billigste vant.

Tv-test av 46- og 47-tommere

Ny tv til jul? Her er en test av seks fete og velutstyrte tv-er som så vidt får plass under juletreet, uten å tømme lommeboka helt.