11.02.2012

Slik slanket Harald seg 80 kilo

Harald Ibsen (Foto: Privat)

Monsterslanking kaller Harald Ibsen det han har vært gjennom. Til venstre slik han ser ut nå. På bildet til høyre har han tatt på en skjorte fra da han var på sitt største.

Foto: Privat

Skjorta i størrelse xxxxxxl er ikke trang lenger. For Harald Ibsen har gått ned 80 kilo på 18 måneder, og har dermed slanket bort halve kroppsvekten sin. - Jeg bestemte meg for at jeg ikke ville være tjukk lenger, sier 42-åringen.

Har du klart å forandre livsstilen din? Eller har du gode slanketips du vil dele? Send oss en e-post!

- Dette er en formidabel innsats. Jeg er virkelig imponert, sier Bedre Puls-trener Yngvar Andersen når han får høre om innsatsen til Harald Ibsen.

For det er ikke småtteri, eller småkilo, Ibsen har klart å slanke seg. På halvannet år har han gått fra å veie 162 kilo, til nå å være drøye 80 kilo lett. 42-åringen fra Bø i Telemark har altså klart å slanke bort halve kroppsvekten sin!

Hvordan i all verden klarte han det?

Harald Ibsen (Foto: Privat)

Harald likte ikke å bli tatt bilde av da han veide mye, men her er et av få bilder av hvordan han så ut før. - Da jeg var feit, klarte jeg ikke å bøye meg ned og knyte skoene. Det var faktisk vanskelig å gå til postkassa, sier Harald.

Foto: Privat

- Jeg brukte ikke noe vidundermiddel, denne monsterslankingen har jeg klart ved hjelp av mat og trening. Jeg kjørte knallhardt på med trening og masse mat. Jeg spiser nå ofte, opp til syv ganger om dagen. Jeg spiser i tillegg små måltider, og jeg har kuttet ut tilsatt sukker, poteter, pasta og ris, forteller Harald Ibsen til NRK.no.

Mange små måltider

Treningsekspert Yngvar bekrefter at mange måltider er et godt tips for alle som vil ned i vekt.

- Mange små måltider er bra for alle som vil slanke seg, det er et felles eksperttips uansett hva slags kur du følger, opplyser Yngvar Andersen.

Treningseksperten mener at alle kan klare å slanke seg.

Haralds slankeråd:

- Spis mange små måltider.
- Velg sunn mat som hele familien kan spise. Hvis du velger en kur med altfor spesiell mat, er det vanskelig å gjennomføre.
- Ikke gå i butikk eller kiosk når du er sulten.
- Ta med matpakke når du skal ut på tur.
- 45 trening flere dager i uken bør du klare.
- Kutt ut all brus med sukker.
- Finn noen å prate med som også har slanket seg.
- Vær åpen om at du har bestemt deg for å slanke deg.

- Det er vanskeligere for noen å gå ned i vekt genetisk sett. Man må jobbe hardt, men alle får det til, sier Yngvar.

- Klarte ikke gå til postkassa

Mange drømmer om å slanke seg, men sliter med motivasjonen. Hvordan klarte Harald å bestemme seg for å endre livsstilen sin?

- Legen min sa at: Dette dør du av Harald, nå må du gjøre noe. Jeg hadde høyt blodtrykk, skyhøyt kolesterol, og jeg var i ferd med å utvikle diabetes 2. Da skjønte jeg alvoret, og bestemte meg bare for at jeg ikke ville være tjukk lenger, sier Harald.

- Jeg var utrolig feit i huden, og jeg klarte ikke bøye meg ned og knyte skoene. Det var faktisk vanskelig å gå til postkassa, forteller han videre.

Så våren 2008 satte Harald inn støtet, og forandret hele livet sitt.

- Det krever enormt mye disiplin, det skal jeg innrømme. Du må gjøre jobben selv. De første to månedene gikk jeg lite ned i vekt, det var demotiverende. Men etterpå var det som å trekke ut proppen – på det råeste gikk jeg ned 13 kilo på 14 dager, sier Harald.

- Man blir litt småsyk i hodet når man monsterslanker seg på den måten. Hodet klarer ikke å venne seg til det like fort som kroppen, innrømmer han.

Harald veide seg derfor bare hos legen, for at han ikke skulle utvikle spiseforstyrrelse. Han har operert bort hud på magen, resten av jobben har han gjort selv.

- Greit å gå ned mye når man er veldig tung

Yngvar Andersen (Foto: Ingvil Aaen Torpe/NRK)

Bedre Puls-trerner Yngvar Andersen har ikke hørt om mange som har klart å slanke seg så mye som Harald.

Foto: Ingvil Aaen Torpe/NRK

Harald ble tett fulgt opp av fastlegen sin under hele slankekuren. Ekspertene anbefaler ofte at man ikke går ned mer enn en halvkilo i uken når man slanker seg.

Men Bedre Puls-trener Yngvar Andersen mener det er annerledes når man veier så mye som Harald gjorde.

- Når man har så mye å ta av som Harald hadde, kan man glemme regelen om å maks gå ned en halvkilo i uken. Med så mye vann i kroppen, vil man etter hvert rase veldig mye nedover på vekten, slik Harald opplevde. Hvis en person på over 130 kilo ikke skal gå ned mer enn en halvkilo i uken, blir det også veldig demotivernde. For da vil man jo knapt merke det i begynnelsen, mener Bedre Puls-Yngvar.

Les også: Verdens beste mageøvelse

Intervalltrening og lange turer

Harald har altså gått fra ett enormt måltid om dagen, til mange små. Han pleide å drikke mange liter cola hver dag, slikt sukkervann har han nå kuttet ut. Men det er ikke nok å endre kosten – trening må også til om du skal bli en superslanker.

- Jeg har gått mye med staver. Og det er intervalltrening jeg har gått mest ned i vekt på, jeg har gått lange gåturer i høyt tempo. Overvektige orker mye trening, for de kroppene har masse reserver å gå på, mener Harald.

- Intervalltrening er bra hvis du vil ned i vekt. Men hvis du er i dårlig form, kan du godt vente litt med intervalltreningen. Du kan kompensere ved å bruke lenger tid på treningen. Det smarteste du kan gjøre, er uansett å starte dagen med en times gåtur. Da har du sikret deg en god basis for treningen den dagen, og all annen trening blir bonus, forteller trenings-Yngvar.

- Jeg vil anbefale å følge Haralds eksempel på alle måter. Men staver trenger man ikke å kjøpe, jeg mener staver er en uting. Man støtter seg for mye på dem, og totalutbyttet av treningen er bedre uten, fortsetter Yngvar.

- Alle har tid

Harald Ibsen (Foto: Privat)

Denne skjorten pleide å være trang da Harald veide dobbelt så mye, nå viser han frem at han drukner i den.

Foto: Privat

Føler du at du ikke har tid til å trene? Da er ikke monsterslanker Harald nådig.

- Det er bare tull å si at du ikke har tid til å trene. Alle får tid til 45 minutter innimellom, mener han.

42-åringen har blitt student igjen, og han tar en bachelor i idrettsvitenskap - blant annet for å kunne jobbe med opptrening av inaktive og overvektige. Harald jobber nå også som spinningsinstruktør .

- Det sosiale livet er helt annerledes nå, for da jeg var tjukk isolerte jeg meg helt. Jeg kan røpe at jeg har fått meg ny kjæreste. Og så er det utrolig deilig å kunne nyte sommeren, og ikke grue seg til å ta av seg på overkroppen, forteller Harald fornøyd.

Test deg selv:

Er du like imponert over Harald som trener Yngvar? Send oss en e-post, og fortell hva du synes om monsterslankingen!

Lenker

NRK Butikken

Neste sending: Puls

Puls

NRK1, mandag 13.2. kl. 19.45 | Legg i kalender[?]

Programmet om helse og livsstil. Målet er idrett for alle. Derfor pumper Staten årlig halvannen milliard kroner inn i idretten. Men hvor godt lykkes idrettslagene i å holde nordmenn flest i aktivitet? Og hvorfor dropper ungdommene treninga så snart de blir tenåringer, spør programleder Helene Sandvig. Arrangørene av VM i snowboard mener andre idretter kan lære av dem, for ungdom blir værende i bakken hvis de bare får bestemme litt mer selv. (7:13)

Flere sendinger

Kontakt

E-post: puls@nrk.no

Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.

Neste sending: Forbrukerinspektørene

Forbrukerinspektørene

NRK1, onsdag 15.2. kl. 19.45 | Legg i kalender[?]

Programmet som gjør deg til en bedre forbruker. Har du registrert ditt kredittkort for at barna dine skal spille Xbox Live? I så fall kan du gå på en økonomisk smell for podens spillaktiviteter. Forbrukerinspektørene ser nærmere på vilkårene til Microsoft som står bak Xbox. FBI har også testet videokameraer som brukes i skibakken og som enkelt kan laste opp videosnutten til YouTube etterpå. Hva bør du kjøpe? Programledere er Christian Strand og Marit Evertsen Grimstad. (7:13)

Flere sendinger

Kontakt

E-post: fbi@nrk.no

Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.

Helse og livsstil

Pusser du på deg ising i tennene?

Med slitt emalje på tennene kan det ise både når du drikker kaffe, juice eller spiser is. Og det kan faktisk være tannbørstens feil.

Trosset omsetningsforbud

Barnegrøtprodusenten Småfolk har siden i sommer visst at Mattilsynet ønsket produktet vekk fra markedet, og at de ville få et omsetningsforbud. Likevel fortsatte de å selge grøten.

Flere med silikon begår selvmord

Det er to til tre ganger så mange kvinner med forstørrede bryster som tar sitt eget liv, sammenlignet med andre kvinner.

Blod, svette og tårer

Sug ut og sprøyt inn. Kvinner og menn tyr til stadig flere og mer intrikate metoder for å se litt yngre ut, og kanskje en smule vakrere.

Får erstatning etter vaksine

Tre barn har fått medhold fra Norsk pasientskadeerstatning (NPE) i at de har fått narkolepsi som følge av Pandemrixvaksinen.

Hjelp til sjømatmiddagen på mobilen

Flere og flere vil hjelpe den rådville som står i matbutikken og ikke klarer å bestemme seg for middagen. Norges sjømatråd har nå lansert fiske-app.

Forbruker

Forbyr salg av barnegrøt

Småfolks barnegrøt med probiotika har fått omsetningsforbud.

Selger angrepillen i «brusautomat»

Syns du det er flaut å spørre etter angrepille i butikken? Ved et universitet i USA kan du putte penger på en vareautomat og så spretter det en pakke angrepiller ut.

Dårligere odds hos Norsk Tipping

Hos Norsk Tipping er gevinstene på oddsen ofte lavere enn hos utenlandske spillselskaper. Likevel taper Norsk Tipping penger i enkelte spilleomganger.

Test av språk-apper

Glem språkkurs og ordbøker. Mobiltelefonen din er nå blitt en personlig Babel Fish som behersker språk fra hele verden. I hvert fall i teorien.

Siste Forbrukertester

Test av språk-apper

Glem språkkurs og ordbøker. Mobiltelefonen din er nå blitt en personlig Babel Fish som behersker språk fra hele verden. I hvert fall i teorien.

Årets beste tv-er

Store skjerm på veggen der, hvilken er den beste tv-en i landet her? Uansett hva du leter etter, er sjansen stor for at du finner din neste tv blant fjorårets mest anbefalte.

Årets beste hodetelefoner

Et par gode hodetelefoner kan gi deg musikkopplevelser du ikke trodde var mulig, og det bare for noen hundrelapper. Her er de to mest anbefalte, som riktignok koster en del.

Små kvalitetsforskjeller på ulltøy

Slitestyrken er god enten du kjøper rimelig ullundertøy i matbutikken eller velger mer eksklusive merkevarer. Det viser Forbrukerinspektørenes test.

Fjorårets beste kameraer

Man trenger ikke være proff fotograf med ubegrenset budsjett for å få fine bilder. Her er fjorårets fem anbefalte kameraer.

Test av treningsapper på mobil

For mange er det et tiltak å starte med trening rett etter jula. Men hjelpen er nær. Treningsapper på mobilen kan gi deg motivasjonen du trenger. Vi har testet åtte av dem.

Treningstøy som gjør deg sprekere?

Kan treningstøy hjelpe deg til å løpe lenger og gjøre deg mindre stiv og støl? Kompresjonstreningstøy er relativt nytt på markedet, og lover å gi deg mer ut av treninga. Vi har testet klærne.

De beste hybridkameraene

En mellomting mellom speilrefleks og kompaktkamera kan være den beste løsningen for mange. Men hvilket skal man velge? Her er en test av 10 kompakte systemkameraer.

Test av kompaktanlegg med strømming

Musikken kommer ikke lenger fra CD-er. Strømming er det nye begrepet som beskriver trådløs avspilling av musikk, og du kan være med på moroa for nesten ingen penger! Her testes seks kompaktanlegg.

Test av kompaktkameraer

Legger du til en tusenlapp, blir det mer morsomt å bruke kompaktkamera. Kvaliteten blir bedre og du kan beholde kameraet lenger, viser denne testen.