Her er bivirkningene

Dette risikerer du hvis du tar vaksinen mot svineinfluensa.
Publisert 23.10.2009 09:32. Oppdatert 10.11.2009 11:52.
- Kommentarer
- Skriv ut
I Norge får hele befolkningen tilbud om vaksinen mot svineinfluensa. Dermed må alle ta stilling til om de skal la seg vaksinere eller ikke.
Valget er opp til hver enkelt. Men vi vet allerede ganske mye om hvilke bivirkninger man kan forvente dersom man tar vaksinen.
- Ingen alvorlige bivirkninger så langt
- Dette må du vite om svineinfluensa
- Når skal du ringe legen?
- Bør gravide ta vaksinen?
Advarer egg-allergikere
Siden virusene til vaksinene dyrkes i eggehvite, kan de være direkte farlige for personer med alvorlig allergi mot egg. Har man opplevd å få allergisk sjokk av egg, bør man ikke ta vaksinen.
Man bør heller ikke vaksineres hvis man har hatt alvorlig allergisk reaksjon på andre av innholdsstoffene i vaksinen. Innholdsstoffer og sporstoffer er listet opp i pakningsvedlegget.
I noen tilfeller kan det ifølge Folkehelseinstituttet bli aktuelt å sette vaksinen under nøye overvåkning av helsepersonell.
Flere får bivirkninger enn vanlig
Så langt ser det ut til at en del flere får bivirkninger av pandemi-vaksinen enn av den vanlige sesongvaksinen. Men bivirkningene er de samme.
Flere enn 1 av 10 får bivirkninger av vaksinen. De fleste av dem får plager rundt stikkstedet, og vanligvis går plagene over etter en dag eller to.
De vanligste bivirkningene er:
- Kløe, smerte, rødhet, hovenhet, hardhet, blåmerke rundt stikkstedet
- Hodepine
- Trøtthet
- Feber
- Ømme muskler og ledd
- Hovne lymfekjertler (hals, armhuler, lysken)
- Økt svette, skjelving
Mindre vanlige bivirkninger:
- Kribling og nummenhet i hender/føtter
- Svimmelhet
- Diaré, oppkast, kvalme, magesmerter
- Kløe, utslett
- Generell uvelhet
- Søvnløshet

Bivirkningene ser ut til å være ubetydelige, sier Steinar Madsen i Legemiddelverket.
NRKBer folk melde fra
Helsemyndighetene står klare til å registrere bivirkninger så snart vaksineringen kommer i gang.
- Vi er spesielt oppmerksomme på denne vaksinen, slik vi er med alle nye legemidler. Det vi ser etter, er sjeldne, alvorlige bivirkninger, forteller Steinar Madsen i Legemiddelverket.
- Så langt ser det heldigvis ut til at bivirkningene er nokså ubetydelige. Og ved vanlig sesonginfluensa-vaksine har vi aldri sett noen uventede, alvorlige bivirkninger.
Listen over bivirkninger per i dag bygger på forsøk med en såkalt "modellvaksine", samt innrapporteringer fra de landene som har startet vaksinering.
Sverige har publisert sin oversikt, og norske helsemyndigheter kommer til å opprette en tilsvarende nettside.
Modellvaksinen
I forsøkene i forkant av vaksineringen, er det brukt en vaksine med et annet influensavirus. Men vaksinen var laget på nøyaktig samme måte, med de samme hjelpestoffene.
- Influensavirusene er jo ganske like, de er bare litt forskjellige på overflaten. Derfor kan man teste vaksinen med et tenkt virus, før man vet akkurat hvilket virus man skal bruke i vaksinen, forteller Steinar Madsen.
Bruken av modellvaksine gjør at det tar raskere tid å lage vaksiner, noe som kan være svært viktig hvis det viser seg at sykdommen er alvorlig.
Nye anbefalinger
Den siste tiden har det vist seg at svineinfluensaen antakelig er mer alvorlig enn antatt.
- Først trodde vi viruset kunne gi alvorlig sykdom ganske ofte, så trodde vi det var mindre farlig. Men nå ser det ut til at svineinfluensa kommer til å medføre både en god del alvorlig sykdom og dødsfall her i Norge, sier Madsen.
Helsedirektoratet anbefaler at alle lar seg vaksinere.
Les
Lenker
Svineinfluensa
- Får erstatning etter vaksine
- Vil begrense bruk av Pandemrix
- Sikrere på at vaksine ga søvnsyke
- Flere fikk narkolepsi etter vaksine
- Kaster vaksiner for 200 millioner
- Sverige fraråder Pandemrix til barn
- Over tretti døde av svineinfluensa
- - Vaksinen ga trolig narkolepsi
- 251 har fått svineinfluensa
- - Vekk syke barn om natten
- Når må du oppsøke lege?
Se nett-tv
Hør nettradio
Neste sending: Puls
Puls
NRK1, mandag 13.2. kl. 19.45 | Legg i kalender[?]Programmet om helse og livsstil. Målet er idrett for alle. Derfor pumper Staten årlig halvannen milliard kroner inn i idretten. Men hvor godt lykkes idrettslagene i å holde nordmenn flest i aktivitet? Og hvorfor dropper ungdommene treninga så snart de blir tenåringer, spør programleder Helene Sandvig. Arrangørene av VM i snowboard mener andre idretter kan lære av dem, for ungdom blir værende i bakken hvis de bare får bestemme litt mer selv. (7:13)
Nett-TV
Kontakt
E-post: puls@nrk.no
Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.
Neste sending: Forbrukerinspektørene
Forbrukerinspektørene
NRK1, onsdag 15.2. kl. 19.45 | Legg i kalender[?]Programmet som gjør deg til en bedre forbruker. Har du registrert ditt kredittkort for at barna dine skal spille Xbox Live? I så fall kan du gå på en økonomisk smell for podens spillaktiviteter. Forbrukerinspektørene ser nærmere på vilkårene til Microsoft som står bak Xbox. FBI har også testet videokameraer som brukes i skibakken og som enkelt kan laste opp videosnutten til YouTube etterpå. Hva bør du kjøpe? Programledere er Christian Strand og Marit Evertsen Grimstad. (7:13)
Nett-TV
Kontakt
E-post: fbi@nrk.no
Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.




