Video Sang "Barn av regnbuen" i Trondheim og Steinkjer - Foto: Nyhetsspiller /

VIDEO: Folk samlet seg på torget i Trondheim og i Steinkjer og sang 'Barn av regnbuen'.

1000 sang på torget

Alt fra barnehager til pensjonister møtte opp og sang «Barn av regnbuen »på torget i Trondheim, for å markere sin motstand mot terroristen.

Folk samlet seg rundt hele kvadranten og mange hadde også med seg roser.

Charlott Nordstøm er en av de som møtte opp.

– Vi mistet en av våre frivillige i Røde Kors ungdom 22. juli, og jeg syns det er viktig å være her og markere de verdiene som han stod for, sier Nordstrøm.

Hun var rørt av at så mange hadde samlet seg.

– Denne markeringa var fin og verdig. Jeg tror folk har behov for å kjenne litt på de følelsene og stå sammen akkurat nå, sier hun.

Barn legger ned roser på anti-terror markering - Flere barnehager deltok på markeringen i Trondheim og hadde med seg roser som de la ned. - Foto: Rune Kjær Valberg / NRK

Flere barnehager deltok på markeringen i Trondheim og hadde med seg roser som de la ned.

Foto: Rune Kjær Valberg / NRK

Mange hadde med roser

– Det er tydelig at folk kom ut i lunsjen for å delta, sier reporter Jøte Toftaker som er på markeringa

Camilla Holvik og Jeanette Prøiis - Camilla Holvik og Jeanette Prøiis hadde med seg roser som de la ned under markeringa - Foto: Jøte Toftaker / NRK

Camilla Holvik og Jeanette Prøiis hadde med seg roser som de la ned under markeringa

Foto: Jøte Toftaker / NRK

Han sier mange hadde med seg roser som de la ned ved statuen av Olav Tryggvason etter at de hadde sunget ferdig.

Sang for full hals

På torget i Steinkjer hadde også flere hundre mennesker samlet seg for å vise sin motstand mot terroristen.

– Det var en god del skoleklasser, og de sang veldig kraftig på refrenget, sier NRK-fotograf Frank Almås.

Også her var det mange som hadde med seg roser.

Anders Behring Breivik har tidligere sagt at sangen brukes til marxistisk «hjernevask av norske barn».

Barn av regnbuen Steinkjer torg - Mange skoleklasser samlet seg og sang på torget i Steinkjer. - Foto: Frank Almås / NRK

Mange skoleklasser samlet seg og sang på torget i Steinkjer.

Foto: Frank Almås / NRK